Lista aktualności Lista aktualności

Kontrola drzewostanów po nawałnicach

W ostatnim czasie doświadczyliśmy niszczącej mocy natury. Gwałtowne burze występowały na terenie kraju od 10 sierpnia, największe straty materialne odnotowano w województwach: kujawsko-pomorskim (powiaty: bydgoski, nakielski, sępoleński, tucholski i żniński) oraz pomorskim (powiaty: bytowski, chojnicki, człuchowski, kartuski, kościerski i lęborski), a także w wielkopolskim. Oprócz zniszczeń i uszkodzeń budynków bardzo duże straty środowiskowe i materialne odnotowały Lasy Państwowe.

  

   Oszacowano straty w drzewostanie na 8,2 mln m3 drewna, a 45 tysięcy hektarów lasów będzie potrzebowało odnowienia, zniszczeniu uległo od 30 do 36 mln drzew, czyli blisko 10 tys. hektarów lasu. Na terenach o największych zniszczeniach ogłoszono stan siły wyższej o zasięgu ponadlokalnym oraz powołano zespoły kryzysowe, które zajęły się organizacją i koordynacją działań zmierzających do zabezpieczenia tych terenów przed szkodnictwem leśnym, a także uprzątnięciem powalonych drzew z dróg leśnych oraz przeprowadzeniem dokładnej inwentaryzacji szkód. Oszacowano, że uprzątnięcie powalonych drzew zajmie 2 lata.

   Aby zlustrować i zlokalizować ewentualne straty w naszym nadleśnictwie w dniu 11.09.2017 r. dokonano oblotu terenu nadleśnictwa. Wszystko wskazuje na to, że oprócz niewielkich powieszchni, całość drzewostanu uniknęła uszkodzeń na skutek nawałnic.

Poniżej któtka fotorelacja: