Asset Publisher Asset Publisher

1000 drzew na minutę

Dlaczego 1000 drzew? Otóż Lasy Państwowe sadzą rocznie ok. 500 mln drzew co w przeliczeniu na minutę daje właśnie 1000 drzew. Polscy leśnicy sadzą dużo więcej drzew niż ich pozyskują i dlatego też lasów w Polsce przybywa zarówno pod względem ich powierzchni jak i masy drewna. Do roku 2050 lasy powinny zajmować już ponad 33 % powierzchni Polski.

    Celem akcji było uświadomienie szerszej społeczności faktu, że Lasy Państwowe wywiązując się z ustawowego obowiązku zachowania ciągłości lasu corocznie odnawiają i zalesiają grunty w rozmiarze większym niż wycinają. Sadzenie lasu zostało zorganizowane w dwóch miejscach na terenie nadleśnictwa.

18.04.2018 r. na terenie Leśnictwa Dobrzany, pracownicy biura nadleśnictwa sadzili 3 letniego dęba, wysadzono około 1200 sadzonek.

   21.04.2018 r. w Leśnictwie Pęzino spotkali się członkowie Stowarzyszenia "Wspólnie dla Ulikowa" i pracownicy nadleśnictwa aby wsiąść udział w akcji sadzenia lasu. Na polanie przed powierzchnią przeznaczoną do odnowienia zebrało się około 40 osób. W miejscu zbiórki, wszyscy wysłuchali Inżyniera Nadzoru Krzysztofa Kopkę oraz leśniczego Artura Nizio, którzy przywitali przybyłych,  opowiedzieli o sposobach i zakresie prowadzenia odnowień i zaprosili na powierzchnię. Rzeczowy instruktaż przeprowadzony przez pracowników nadleśnictwa oraz wsparcie obecnych leśników na powierzchni pozwoliły przystąpić do prawidłowego sadzenia przygotowanych drzewek. W ciągu niespełna dwóch godziny uczestnicy, wysadzili ok. 2000 sadzonek sosny. W poczuciu dobrze wykonanej pracy, z uśmiechem na ustach, błotem na butach, uczestnicy akcji powrócili na polanę gdzie przy ognisku czekała na nich pieczona kiełbaska. Wszyscy zgodnie umówili się na podobną akcję w przyszłym roku.